התליית רישיון נהיגה של נהגים על ידי משרד הרישוי

כחלק משיטת הניקוד החדשה של משרד הרישוי, וכחלק מהמאבק בתאונות הדרכים נקבע שכל נהג הצובר בין 12 ל-22 נקודות בגין עברות תנועה ידרש לעבור קורס נהיגה מונעת.

במידה והנהג צבר 36 נקודות יפסל רישיונו ל-3 חודשים, על פניו נראה שלמשרד הרישוי אין כלי לגרום לכך שהנהגים שצברו בין 12 ל-22 נקודות אכן יגשו לקורס נהיגה המונעת, אך לאחרונה הוחלט על כלי שנקרא "התליית רישיון הנהיגה" עד שהנהג יעבור את הקורס, האיום הזה של התליית הרישיון היא דרכה של רשות הרישוי להבטיח את השתתפותכם בקורס הנהיגה.

התליית רישיון היא ביטול זמני של רישיונכם עד לביצוע הקורס, התליית הרישיון נכנסת לתוקפה בדרך כלל בתוך שבוע מיום שנשלחה אליכם הודעת משרד הרישוי בעניינה.

מי שיתפס כשהוא נוהג בזמן שרשיונו הותלה יתכן שיורשע בנהיגה בזמן פסילה שעונשו של העובר על עבירה זאת הוא עונש מאסר, כך שנראה שמי שלא עובר קורס נהיגה מונעת דינו מאסר, לא על פי חוק ישיר אלא על פי חוק עקיף, ובאמצעות כך בעצם משרד הרישוי רוצה לגרום למי שנדרש לגשת לקורס הנהיגה המונעת לגשת אליו ולא לזלזל בדרישה.

כאמור ההתליה נכנסת לתוקפה בדרך כלל לאחר שבוע מהיום שנשלחה אליכם ההודעה ממשרד הרישוי, הבעייתיות שבכך היא שגם אם הנמען לא יקבל את ההודעה העונש תקף ובבית המשפט נטל ההוכחה לכך שההודעה לא התקבלה הוא על הנהג – המדינה רק צריכה להוכיח כי שלחה הודעה, ואינה נדרשת להוכיח כי זו התקבלה.

ישנם דרכים שבהם אם נשלחת ההודעה על ידי משרד הרישוי, ההודעה אינה תקפה, לדוגמה באם ההודעה נשלחה על ידי הודעה קולית, כמו כן רצוי לבדוק האם אכן ביצעתם את העבירות שבגינן צברתם את הנקודות והאם הם נצברו בפרק הזמן הקבוע בחוק – כשנתיים מאז ביצוע העבירה הראשונה – במידה ועברו שנתיים מעבירה אחת לשנייה הרישום נמחק אלא אם כן צברתם יותר מ22 נקודות במהלך השנתיים ואז הזמן הוא ארבע שנים.

רצוי גם לבדוק מתי הועברה ההודעה על הרשעה בעבירות מהמשטרה למשרד הרישוי, במידה ועברו יותר מ-12 חודשים ההודעה אינה תקפה.

במידה וקיבלתם הודעה על התליית רישיונכם, אל תהססו ליצור קשר ואנו נדאג להפנות אתכם לעורכי דין מנוסים ומתאימים לטיפול בעניינכם על מנת שהוא יסייע לכם בביטול ההתליה.

נשמח לדירוג