כללי אצבע כאשר נתפסים בנהיגה בשכרות על ידי בדיקת נשיפה

כאשר נהג מבצע עבירה של נהיגה בשכרות הוא מקבל באופן מידי כתב אישום וזימון לבית משפט כמו גם זימון לשימוע בפני קצין משטרה על מנת לפסול את רישיונו מנהלית.

במדינת ישראל קיים עונש מינימום לעבירת נהיגה בשכרות והוא פסילה לתקופה של שנתיים ימים לכל הפחות. עונש אשר לו משמעויות רבות מעבר לפסילה הארוכה.

בנוסף לעונש המינימום ואף בטרם ההליך המשפטי רישיון הנהיגה של הנהג עשוי להיפסל על ידי קצין משטרה לתקופה של 30 ימים.

תהליך בדיקת נהג בנהיגה בשכרות ואיך להתנהג בכל שלב:
בדרך כלל בדיקת השכרות הראשונית הינה בדיקה אקראית המתבצעת במחסום משטרתי.

את כל תהליך הבדיקה רצוי לתעד בוידאו כאשר במידה והדבר לא ניתן לתעדו קולית.

השוטר אשר עוצר את הנהג משוחח עימו מספר שניות כאשר לאחר השיחה מתבקש הנהג לתת דגימת נשיפה במכשיר הנשיפון.

במהלך השיחה שואל השוטר את השאלות הבאות:

מהיכן התחלת בנסיעה? האם שתית אלכוהול? מתי שתית? מה שתית? איפה שתית? כמה שתית? ועוד מספר שאלות.
שאלות אלו על פניו נראות לנשאל חסרות משמעות והוא עונה עליהן באופן שאינו מחושב, דבר אשר עשוי לפגוע באופן מהותי בהליך של נהיגה בשכרות. חשוב לציין שאין כל חובה חוקית להשיב לשאלות אלו וכאשר נהג סבור שתשובותיו עלולות לסבך את ההליך המשפטי הוא יכול שלא להשיב לשאלות אלו כלל.

לאחר השיחה הראשונית, בדרך כלל, יבקש השוטר מהנהג לבצע בדיקת נשיפה במכשיר הנשיפון. הבדיקה באמצעות מכשיר זה היא אינה בדיקת חובה וגם לבדיקה זו יכול הנהג לסרב מבלי שתהיה כל משמעות משפטית לסירובו.

לאחר בדיקת הנשיפון במידה והבדיקה בוצעה והנהג עבר את הבדיקה הוא ישוחרר לדרכו, במידה והבדיקה יצאה שלילית או הנהג לא הסכים לבצע את הבדיקה הוא יעוכב לצורך בדיקת שכרות המכשיר הינשוף.

מרגע זה הנהג יוכרז כחשוד בעבירת נהיגה בשכרות ויוסבר לו כי אסור לו לאכול לשתות לעשן או להקיא.

בשלב זה יתבקש הנהג לבצע בדיקות מסוימות אשר יצביעו על רמת שכרותו. בדיקות אלו כוללות את מבחן הבאת האצבע אל האף, הליכה בקו ישר ומבחן עמידה, מבחנים אלו נקראים בדיקת מאפיינים.

גם את בדיקת המאפיינים אין כל חובה חוקית לבצע ובמידה וסבור הנהג כי הוא לא יצלח את הבדיקה יכול הוא לסרב לבצעה כאשר סירובו לא יבוא כנגדו.

לאחר בדיקת המאפיינים יתבקש הנהג לבצע בדיקת נשיפה במכשיר הינשוף.

בדיקה זו היא הבדיקה היחידה אותה על הנחשד בעבירה של נהיגה בשכרות לבצע, שכן במידה ולא יבצע את הבדיקה הוא יואשם בנהיגה בשכרות מכוח סירובו לביצוע בדיקה במכשיר הינשוף.

על השוטר האוכף את עבירת הנהיגה בשכרות להסביר לנהג את משמעות הסירוב לבדיקת הינשוף, במידה ולא מסביר השוטר את משמעות הסירוב החובה לבצע את הבדיקה מתבטלת ואין לאישום כל אחיזה.

לאחר בדיקת הנשיפה במכשיר הינשוף ובמידה והכמות שנמדדה היא 290 מק"ג אלכוהול בליטר אוויר נשוף או יותר יתוחקר הנהג באמצעות מספר שאלות הדומות באופיין לשאלות בתחילת הבדיקה ולהן משמעות רבה בניהול ההליך המשפטי ועל כן יש להתייחס לשאלות במלוא הרצינות ובמידת הצורך אף לסרב להשיב להן.

לסיכום

אין חובה לבצע שום בדיקה או להשיב לכל שאלה מלבד החובה לבצע את בדיקת הנשיפה במכשיר הינשוף.

במידה והשוטר לא מסביר לנהג את משמעות הסירוב לבדיקת הינשוף גם החובה לבצע בדיקה זו מתבטלת.

במידה וגם אתם עברתם תהליך זהה לכתוב וקיבלתם כתב אישום בגין עבירת נהיגה בשכרות יש לכם צורך לפנות מוקדם ככל הניתן לעורך דין המתמחה בדיני תעבורה ובעבירת נהיגה בשכרות בפרט לצורך קבלת ייצוג ראוי.

משרד עורכי דין בוכובזה את סיילס הינו משרד המתעסק אך ורק בתחום דיני התעבורה ומספק סיוע וליווי משפטי בתחום דיני התעבורה בכלל, ובעבירות הנהיגה בשכרות בפרט.

במידה והואשמתם בנהיגה בשכרות, צרו קשר עם משרד עורכי דין תעבורה בוכובזה את סיילס על מנת שבעזרתנו תוכלו להשיג את התוצאה המקסימאלית עבורכם.

כללי אצבע כאשר נתפסים בנהיגה בשכרות על ידי בדיקת נשיפה
5 (100%) 1 vote