מהי עבירת אי ציות להוראות שוטר?

מהי עבירת אי ציות להוראות שוטר
פורסם: 11/03/19 זמן קריאה: דק’

אי ציות להוראות שוטר הינה עבירה הגוררת אחריה זימון מיידי לבית המשפט לתעבורה, ומכיוון שעבירה זו נתפסת בעיני בית המשפט כזלזול במערכת החוק ונציגי האכיפה, העונש בגין עבירה זו עלול להיות מחמיר באמצעות הטלת עונשי פסילת רישיון לתקופות ממושכות.

מנגד, המחוקק לא קבע עונשי חובה בגין הרשעה בעבירה זו, וכמו כן, גם קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה, איננו יכול להטיל פסילה מנהלית כנגד הנאשם בעבירה, דבר המותיר לנהג שהואשם בעבירת אי ציות להוראות שוטר אפשרויות זיכוי מדבר העבירה במידה והוא זוכה לייצוג משפטי הולם וראוי.

עבירת אי ציות להוראות שוטר מופיעה בסעיף 23 (א) לתקנות התעבורה, ולשון החוק קובע כדלקמן:

עובר דרך חייב לציית להוראות שניתנו על ידי שוטר במדים, שוטר שהזדהה בתעודת מינוי, או כל אדם הנמצא בתפקיד רשמי מטעם משטרת ישראל. כמו כן, חובת הציות תקפה גם במקרים בהם ההוראה ניתנה על ידי שוטרים צבאיים במדים, פקחים עירוניים במדים, או לחילופין, עובדי רשויות מקומיות שקיבלו הסמכה מידי מפקד המחוז או ראש אגף התנועה במשטרת ישראל, עובדי מע"צ (החברה הלאומית לדרכים בישראל בע"מ) או עובדי חברת נתיבי איילון, וזאת במידה והם הוסמכו לכך (במסגרת הכשרה מתאימה) על ידי מפקד המחוז או ראש אגף התנועה במשטרת ישראל.

תמצית החוק קובעת כי חובת הציות להוראות שוטר מחייבת את עובר הדרך לציית לכל הוראה שניתנה, גם אם הדבר נוגד את הוראות התמרור והרמזור המוצב במקום בהתאם לחוקי התנועה. מכיוון שכל אי ציות להוראות שוטר מוביל לזימון משפטי, הדרך הראויה והמומלצת ביותר היא לשכור את שירותיו של עורך דין תעבורתי המתמחה בעבירות מסוג זה.

דרכי ההגנה לנהגים המואשמים בעבירת אי ציות להוראות שוטר כוללות בין היתר:

הוכחה ראייתית כי הוראת השוטר לא הייתה ברורה וחד משמעית, כאשר הייתה מניעה אובייקטיבית בנסיבות העניין, וכאשר הוראת השוטר הייתה עלולה להוביל לגרימת תאונת דרכים. במידה וגם אתם זומנת לדין בגין עבירת אי ציות להוראות שוטר, זה הזמן להיוועץ עם עורך דין המתמחה בעבירות מסוג זה, וזאת בטרם "תתפסו" בעיני השופט כנהגים המזלזלים במערכת החוק, המשפט והאכיפה.

במידה וגם נגדכם הוגש כתב אישום בגין אי ציות להוראות שוטר, זה הזמן ליצור קשר ואנו נדאג להפנות אתכם לעורכי דין מנוסים ומתאימים לטיפול בעניינכם.

רוצים שעו”ד יחזור אליכם? השאירו פרטים:
עוד כתבות שיעניינו אותך