אי מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חצייה

אי מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חצייה הינה עבירה מסכנת חיים ופעם אחר פעם נגרמות תאונות דרכים בעת חציית הולכי רגל את מעבר החציה.

במאמר הבא נתמצת לכם את המשמעויות הנלוות לכך בראי החוק.

מהו מעבר חציה ומתי מותר לחצות

תקנה 110 לתקנות התעבורה קובעת שהולך רגל צריך לחצות את הכביש רק במעבר חצייה, מנהרה או גשר וככל ואין כאלו, אז הולך הרגל יחצה בצומת הקרובה.

מעבר חצייה הוא סימון דרך, בדמות פסים צבועים על הכביש, עליהם רשאי הולך הרגל לחצות. לאורך השנים, חזרו בתי המשפט בישראל על האמרה, לפיה מעבר החצייה הינו ״ממלכתו של הולך הרגל״.

ממלכה זו קיבלה ביטוי ופרשנות רחבה במסגרת הפסיקה אשר הכירה בזכותו של הולך הרגל לחצות את מעבר החציה באופן בטוח בטיחותי.

מהי זכות הקדימה בראי החוק

זכותו של הולך הרגל לחצות את מעבר החציה הינה זכות רחבה ובתי המשפט חזרו על העמדה שלפיה די אם הולך הרגל נמצא בסמוך למעבר החציה בכדי שנהג הרכב ייזהר בנסיעתו ותקום בראשו ההנחה שבכוונת הולך הרגל לחצות את המעבר.

במילים אחרות, מספיק שהולך הרגל נמצא בסמוך למעבר בכדי להטיל על נהג הרכב את החובה לצפות את אפשרות החציה ובהתאם לתת להולך הרגל זכות קדימה.

בהתאם, חלה על נהג רכב הנוהג לקראת מעבר חציה, החובה להתאים את הנסיעה שלו לתנאי הדרך ולנהוג במהירות אשר תאפשר את עצירת הרכב באופן מיידי ומהיר.

איך מתבטאת אי מתן זכות קדימה

על הולך הרגל לחצות את המעבר באופן רגוע ושליו מבלי לחשוש לשלומו בשום נקודה של החציה.

כך למשל, נהג אשר נוסע במהירות לכיוון מעבר החציה וגורם להולך הרגל לשנות את מהירות החציה אינו נותן זכות קדימה, כך גם נהג אשר עקב נהיגתו גורם להולך הרגל ליפול או להיבהל, או גורם להולך הרגל לעצור את החצייה באמצע ולשוב על עקבותיו.

תאונת דרכים שנגרמת עקב אי מתן זכות קדימה במעבר חציה

מכיוון שזכות הקדימה של הולך הרגל בעת החציה היא זכות רחבה ונוכח העובדה שהפסיקה מטילה על נהג הרכב חובה מוגברת בעת נהיגתו לקראת מעבר חציה, כאשר מתרחשת תאונת דרכים בין הולך רגל לרכב על מעבר חציה, נקודת ההנחה היא שמדובר בתאונה ״נמנעת״ שכן נהג הרכב לא נתן את זכות הקדימה להולך הרגל.

בהתאם, יכול למצוא עצמו נהג הרכב מתמודד עם כתב אישום אשר עלול להסתיים אף במאסר.

דו"ח תנועה בגין אי מתן זכות קדימה

דו"ח תנועה עקב אי מתן זכות קדימה במעבר חצייה, יגרור קנס שבין 250 ₪ ללא נקודות ועד 500 ₪ עם רישום של שמונה נקודות.

אם קיבלתם דו״ח עקב אי מתן זכות קדימה להולך רגל או חלילה הייתם מעורבים בתאונת דרכים הנכם מוזמנים לפנות למשרדנו לקבלת ייעוץ משפטי.

 

נשמח לדירוג