איך לעבור בדיקת ינשוף?

ינשוף הוא כינוי למכשיר למדידת כמות האלכוהול בדם. השם "ינשוף" ניתן למכשיר בשל הפעולה שיש לבצע על מנת לערוך את הבדיקה: על הנבדק לנשום נשימה עמוקה ולנשוף לתוך צינורית המותקנת במכשיר. מכשירי הינשוף הנמצאים כיום בשימוש במדינת ישראל מיוצרים על ידי החברה הגרמנית דראגר. 

כיצד פועל מכשיר הינשוף?

מכשירי הינשוף מתוצרת דראגר כוללים מכשיר פוטוספקטומטר המצויד בגלאי אלקטרוכימי שלוכד כסמ"ק מהאוויר שננשף, יוצר פיצוץ חשמלי בתא ומודד וממיין את תוצריו של הפיצוץ. במילים פשוטות יותר, מתבסס מכשיר הינשוף על בדיקתן של שתי נשיפות, שעוברות דרך גלאים כימיים וגלאים אופטיים שמזהים את ריכוז האלכוהול באוויר שננשף. 

מהלך הבדיקה

על מנת שתוצאות בדיקת הינשוף תהיינה נכונות, על הנבדק לנוח במשך רבע שעה לפני הבדיקה, שבהן לא יעשן, ישתה או יקיא. כמו כן, על חלקי מכשיר הינשוף שבאים במגע עם האוויר להיות מחוממים היטב על מנת למנוע עיבוי. לבסוף, כדי שתוצאת הבדיקה תהיה קבילה על ידי בית המשפט, על מכשיר הינשוף להיות מכויל על ידי מפעילו מדי עשרים וארבע שעות. 

לאחר ההכנות, על הנבדק לגשת לאזור נטול עשן סיגריות ואדי אלכוהול ולנשוף פעמיים לתוך פיית הצינורית המותקנת במכשיר בהפרש של דקה. במידה שהנשיפות לא היו חזקות דיין או שהמכשיר כשל בקליטתן יתבקש הנבדק לנשוף פעם נוספת. 

האם בדיקת הינשוף מדויקת?

מאז שנכנס מכשיר הינשוף לשימוש במדינת ישראל, קמו נהגים, מדענים ועורכי דין רבים שטענו שהוא אינו מדויק. בנוסף, עלתה טענה שמכשיר הינשוף מזהה חומרים רבים אחרים כאלכוהול ועלול לגרום בשל כך להרשעה של חפים מפשע. בפועל, נראה שאין ממש בטענות אלה ושאחוז הטעויות שמתבצעות על ידי המכשיר הוא זניח. יחד עם זאת, במידה שאתם נוטלים תרופות כגון אומפרדקס ונקסיום עליכם להודיע על כך למפעיל המכשיר, שכן תוצאות הבדיקה עלולות להתעוות. 

החל מאיזה ריכוז אלכוהול בדם אסור לנהוג?

רמת האלכוהול המותרת בדם על פי החוק יכולה להגיע עד לריכוז של מאתיים ארבעים מיקרוגרם אלכוהול לליטר אוויר שננשף. ערכים אלה שווי ערך למנת אלכוהול אחת או שתיים. שימו לב שבהתאם לסעיף 64 לפקודת התעבורה, נהג אשר סירב לתת דגימת ינשוף לפי דרישת שוטר, יראו אותו כמי שנהג בשכרות. עם זאת, במידה שאתם סובלים מבעיה רפואית המונעת מכם לבצע את הבדיקה כגון אסטמה או מחלת ריאות אחרת, כלל זה לא יחול עליכם. 

אודות משרד עו"ד בוכובזה את סיילס

למשרד עו"ד ירון בוכובזה ועו"ד אליאס סיילס הצלחות בניהול תיקי תעבורה מורכבים, בייצוג לקוחות ובמתן ייעוץ משפטי

נשמח לדירוג