העונש על נהיגה תחת השפעת סמים נכון לשנת 2022

אם נתפסתם נוהגים ברכב תחת השפעת סמים אתם צפויים לעונשים שקבועים בחוק. פקודת הסמים המסוכנים היא שמגדירה מהו "סם", כאשר אין בחוק הבחנה בין נהיגה תחת השפעה של סמים "קלים", כדוגמת חשיש או קנאביס לבין סמים "קשים" כדוגמת, קוקאין או הירואין.

מהי נהיגה תחת השפעת סמים

ראשית יש להבין כי המונח נהיגה תחת השפעת סמים עלול להיות מטעה. על פי החוק במדינת ישראל גם נהג אשר נתפס עם כמות מזערית של סם בדמו, דינו כדין נהג אשר נוהג תחת השפעת סמים. במילים אחרות, גם אם בזמן הנהיגה השפעת הסם שצרכתם פגה, אך שרידי הסם עדיין מופיעים בדמכם, אתם תואשמו בנהיגה תחת השפעת סמים. גם אם צרכתם את הסם לפני מס' ימים או שבועות אין זה משנה, השאלה היא האם במועד הבדיקה נתגלו שרידי סם בדמכם או לא.

העונש בעבירת נהיגה תחת השפעת סמים

אם נתפסתם נוהגים תחת השפעת סמים אתם תוזמנו לשימוע אצל קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה שם אתם צפויים לפסילה מנהלית של רישיון הנהיגה לתקופה קצובה של 30 יום ואולי אף השבתת הרכב בו נהגתם לתקופה זהה. כמו כן, יוגש כנגדכם כתב אישום לבית המשפט לתעבורה בעבירה של נהיגה בשכרות (כנהיגה תחת השפעת סמים) והעונש הקבוע לכך בחוק הוא עונש של מינימום שנתיים פסילת רישיון נהיגה, פסילה על תנאי של רישיון הנהיגה, מאסר על תנאי וקנס. אם בסופו של ההליך, בית המשפט ירשיע אתכם בעבירה ויגזור עליכם פסילה לתקופה העולה על 12 חודשים בתום תקופת הפסילה יהיה עליכם לבצע מבחן עיוני ומבחן מעשי מחדש כתנאי לקבלת רישיון הנהיגה שלכם בחזרה. כמו כן, נהגים אשר הורשעו בעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים מסוכנים יישלחו בתום תקופת הפסילה לבצע בדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים וזאת בכדי לבחון באם נהגים אלו כשירים מבחינה רפואית לחזור ולנהוג או לא.

נהג אשר מואשם בעבירה חוזרת של נהיגה תחת השפעת סמים

במצב שבו נהג מואשם פעם נוספת בעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים מסוכנים ותוך שנה מן הפעם הקודמת הוא צפוי לענישה חמורה אשר יכולה להגיע לתקופת פסילה ארוכה מאוד. התקופה המינימאלית הקבועה בחוק להרשעה בעבירה מסוג זה הינה למשך 4 שנים, כאשר בית המשפט עלול להשית על הנהג תקופות ארוכות יותר ואף מאסר בפועל.

עורך דין לנהיגה תחת השפעת סמים מסוכנים

בעבירת נהיגה תחת השפעת סמים בוחן בית המשפט מס' שאלות אשר יכולות להוות שיקול להחמרה או להקלה בעונשו של הנהג, כדוגמת מועד צריכת הסם (האם הסם נצרך בסמוך למועד הנהיגה או לא), סוג הסם אשר נצרך (האם מדובר בסמים קלים או קשים), האם מדובר בעבירה ראשונה או חוזרת ועוד. מכיוון שמדובר בעבירה חמורה מאוד בראי החוק ובראי בתי המשפט אנו ממליצים לפנות לייצוג משפטי שכן בליווי נכון ומקצועי ניתן להביא לקיצור משמעותי של תקופות הפסילה והקלה בעונשים הצפויים.

אם נתפסתם נוהגים תחת השפעת סמים מסוכנים הנכם מוזמנים לפנות למשרדנו לקבלת ייעוץ וליווי משפטי מקצועי ומקיף.

 

נשמח לדירוג