החשיבות בייצוג משפטי בוועדות הרפואיות

החשיבות בייצוג משפטי בוועדות הרפואיות
פורסם: 11/03/19 זמן קריאה: דק’

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הינו גוף ציבורי, הנמצא באחריות ישירה של משרד הבריאות, ועל פי תקנות התעבורה הוא מוגדר כ- "רופא מוסמך של משרד התחבורה- משרד הרישוי". מתוקף סמכותו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, הוא מעביר את המלצותיו למשרדי הרישוי ומוסדות הביטוח הלאומי, ובחלק גדול מהמקרים, ההחלטות המתקבלות בנוגע לנהג כזה או אחר, זהות להמלצות המכון, וכל זאת מבלי לערב את בתי המשפט בקבלת ההחלטה.

כתוצאה מכך, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים משמש מעין סמכות שיפוטית לכל דבר ועניין, ולכל החלטה שתתקבל על ידי הוועדות הרפואיות במכון תהיינה השלכות מרחיקות לכת בנוגע לנידותו של הנהג המופנה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

חשוב לציין- החלטת המכון הרפואי בנוגע לאי כשירות לנהיגה הינה המלצה המתקבלת לאחר סדרת בדיקות הנערכות לנהג המופנה למכון. המלצה זו הופכת ברוב המקרים לתקופת שלילה בפועל, בתקופת השלילה אין לנהג כל אפשרות לבצע בדיקה מחודשת בנוגע לכשירותו לנהיגה אלא ניתן לבקש לבצע בדיקה מחודשת רק לאחר שעוברת שנה מיום התחלת השלילה בפועל.

ההיערכות לקראת וועדה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, שקולה לכל היערכות לקראת וועדה רפואית אחרת, לרבות, היוועצות עם עורך דין לצרכי ניהול המישור המשפטי (הוראות הדין, כללי הצידוק בנוגע לבדיקות הוועדה וכדומה), וכמו כן, היוועצות עם רופא –מומחה לצרכי קבלת חוות דעת נוספת בנוגע למצבו של הנהג.

מכיוון שהמלצותיהן של הוועדות הרפואיות מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, הופכות ברוב המקרים להחלטה המתקבלת בעינינו של נהג כזה או אחר, המופנה למכון על ידי אחד מהגורמים הבאים: משטרת ישראל, בית המשפט, משרד הרישוי, המוסד לביטוח לאומי ומשרד הביטחון, ייצוג משפטי בוועדות הרפואיות הינו בעל חשיבות מכרעת ברוב המקרים.

כמו כן, ניתן להיוועץ עם עורך הדין גם במקרים בהם הינכם מעוניינים להגיש ערעור על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בנוגע לעניינכם. הגשת הערעור מתבצעת לוועדת ערר שבתל השומר בתוך 30 יום והיא מתפקדת כוועדה מבקרת ומורכבת משלושה רופאים. במידה וגם וועדת הערר איננה נענית לבקשתכם, תוכלו לפנות לבית המשפט המחוזי המשמש כבית משפט לעניינים מנהליים, וכל זאת לצרכי הגשת ערעור על החלטת וועדת הערר.

במידה וזומנתם למכון הרפואי לבטיחות בדרכים צרו קשר ואנו נדאג להפנות אתכם לעורכי דין מנוסים ומתאימים לטיפול בעניינכם.

רוצים שעו”ד יחזור אליכם? השאירו פרטים:
עוד כתבות שיעניינו אותך