זיכוי בעבירת ההפקרה, האם אפשרי

מידי שנה נהרגים בממוצע כ-19 אנשים בתאונות פגע וברח ומתרחשות מידי שנה כ-97 תאונות פגע וברח קטלניות קשות כשהנפגעים העיקריים בתאונות פגע וברח הם הולכי רגל.

מרבית העוברים על עבירת הפקרה נתפסים בסופו של דבר ומוגשים נגדם כתבי אישום בבית המשפט.

ראשית מהי עבירת הפקרה ומה עונשה על פי חוק:

על פי סעיף 64 א' לפקודת התעבורה, נהג אשר היה מעורב בתאונה בה נפגע אדם, והיה עליו לדעת כי אדם נפגע או היה עלול להיפגע כתוצאה מהתאונה, וחרף כך לא עצר במקום התאונה או קרוב לשם בכדי להזעיק עזרה ולעמוד על תוצאות התאונה – דינו מאסר 3 שנים.

במידה ונהג הרכב הפוגע ידע כי בתאונה נפגע אדם ובכל זאת לא עצר במקום התאונה או קרוב לשם ככל האפשר, דינו מאסר של 7 שנים.

במקרה שבו לנפגע נגרמה חבלה חמורה, או שנהרג בתאונה, דינו של המפקיר הוא 14 שנות מאסר.

צריך לציין שבמידה ולעבירת ההפקרה מתווספות עוד עבירות, כגון נהיגה בזמן פסילה, מהירות מופרזת, נהיגה בשכרות וכו' רמת הענישה עלולה להיות חמורה אף יותר.

לצאת זכאי בעבירת הפקרה אפשרי במקרים הנ"ל:

על התביעה להוכיח את קיומה של תשתית ראייתית להוכחת אשמתו של הנאשם, האם זיהו את הנאשם דרך מצלמות שהיו באיזור או על ידי עדים ?, האם הייתה זו שעת לילה ? ומה הייתה רמת הראות באותו הזמן שכביכול החשוד זוהה ? וכן מה היה מצבו של העד או העדים – מצבו הנפשי והיכן עמד וכו' ? האם יכול היה לראות טוב מיהו החשוד וכו' ? אלו ועוד הן השאלות שהתביעה או המשטרה תצטרך לענות עליהן בשביל להוכיח מעל לכל ספק סביר שהחשוד הוא זה שביצע את עבירת ההפקרה.

כמו כן, אפשרות נוספת היא להביא עדים מטעם ההגנה שמעידים על כך שהחשוד היה במקום אחר בזמן התאונה.

קיימות אפשרויות נוספות העשויות לזכות נאשם בעבירת ההפקרה, עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה יוכל לבדוק האם אחד האפשרויות הללו מתקיימות וכך לנסות ולהוציא את הנאשם בעבירת הפקרה זכאי בבית המשפט.

במידה והואשמתם בהפקרה, צרו קשר ואנו נדאג להפנות אתכם לעורכי דין מנוסים ומתאימים לטיפול בעניינכם.

נשמח לדירוג