איך לבחור עורך דין? מדריך מלא

מגוון הסיבות לצורך בעורך דין הוא כמעט אין סופי, כמעט בכל סיטואציה בחיים אפשר להעזר בעורך דין וכמובן שבכל התקלות עם החוק או בכל שאלה חוקית מומלץ להיעזר בעורך דין שמכיר את התחום הנדון לעומק ויכול לסייע באיתור נקודות התורפה של הצד שכנגד. יחד עם זאת, לעיתים בחירת עורך דין היא לא רק מלאכה טכנית אלא נדרש גם עוד משהו מעבר ולכן השאלה שחשוב לשאול לפני שניגשים לתבוע בבית המשפט היא איך בוחרים את העורך דין הנכון.

הגדרת הצורך

בשלב הראשון יש להגדיר את הצורך בעורך דין או במילים אחרות מה הנושא בשלו נדרשים להגיע לבית המשפט. לא דומה בחירת עורך דין לטיפול בהליך פלילי לעומת עורך דין שמסייע בענייני מקרקעין או עסקים או לחילופין עורך דין שיכול לתבוע רופא או בית חולים במקרה של רשלנות רפואית בניתוח קיסרי.  בכל אחד מהמקרים מדובר בהתמחות שונה וצבירת ניסיון שונה באופן משמעותי בתוך מקצוע עריכת הדין ולכן חשוב וקריטי להגדיר את הצורך ולפיו לחפש את עורך הדין הנכון.

ניסיון

סדרות טלוויזיה מציגות לנו לא פעם עורכי דין מבריקים, חכמים וחריפים שברגע אחד מוצאים את הפתרון לתיק שהעסיק עורכי דין רבים במשך שעות ארוכות, אבל המציאות היא ממש לא סדרת טלוויזיה. עורכי דין חריפים ומבריקים זו תמיד מעלה, אבל עורך דין בעל ניסיון הוא כנראה הבחירה הנכונה. בתיקי רשלנות רפואית למשל, החוק הישראלי לא מכיר התמחות כזו באופן ספציפי, אבל עורך דין מומחה ובעל ניסיון יכול להיות ההבדל בין הצלחה לכישלון בתיק, עורך דין עם ניסיון ידע בדיוק כיצד לחקור עדים מומחים, יכיר את המושגים ועוד.

סקר שוק

ערכו סקר שוק בין המשרדים השונים המציעים את השירות לו אתם זקוקים. אל תהססו לשפר עמדות ולבחון את עורך הדין והתאמתו לתיק. כך למשל, בתיקי רשלנות רפואית ובתיקים נוספים של תביעות פיצויים, חותמים הלקוח ועורך הדין על הסכם בו נקבעים האחוזים שיקבל עורך הדין במידה שיזכה בתיק. השוו בין משרדים ובדקו באיזה משרד תוכלו לקבל את מירב הסכום.

רגישות

זהו לא תחום מדיד, אבל רגישות היא קריטית בתיקים מסויימים ולכן חשוב מאוד לפגוש את עורך הדין לפני שנחתם עמו הסכם הייצוג. כך למשל בתיקי רשלנות רפואית מדובר בעניין של חיים ומוות וברופאים שנשאלת שאלה על מקצועיותם ועל גובה הסכומים אותם צריך הנפגע לקבל בכדי להמשיך בחיים תקינים. בשאלות של דיני משפחה מדובר בענייני נפשות ילדים ואפילו בשאלות בתחומים יבשים יותר לכאורה כמו מקרקעין ניתן למצוא סכסוכי ירושה שדורשים יחסי אנוש מצויינים. אל תתפשרו על עורך דין שמשתף ולא מתנשא, שזמין במידת הצורך ונגיש בשאלות ובקשות.

נשמח לדירוג