הענישה בעבירת נהיגה בשכרות

24 חודשי פסילת רישיון, היא תקופת הזמן שהגדיר המחוקק לעונש המינימאלי לאדם שנמצא אשם בהליך משפטי בעבירת נהיגה בשכרות. תקופת פסילת זו נקבעת על ידי בית המשפט, וזאת לאחר הכרת כלל הראיות ותיקי התביעה וההגנה בעינינו של אדם המואשם בעבירת נהיגה בשכרות.

בסמכותו של בית המשפט להחמיר או להקל בתקופת הפסילה המינימאלית שנקבעה בחוק, וזאת לאחר קיום דיון משפטי בתיק התביעה. במקביל, לקצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה, ישנה הסמכות לפסול באופן מיידי את רישיונו של אדם שנתפס נוהג בשכרות למשך תקופה המוגדרת בחוק כפסילה מנהלית.

פסילה מנהלית הינה פסילה המוגדרת לתקופת זמן קצובה בין 30 יום ועד ל-90 יום, וזאת בהתאם לנסיבות ביצוע העבירה וחומרת העבירה.

חשוב לדעת- לנהג הנאשם ישנה הזכות להשמיע את טיעוניו בפני קצין המשטרה ולקיים מעין שימוע לנאשם כנגד פסילת רישיונו.

פסילה מנהלית לתקופה של 30 יום מוענקת ברוב המקרים בגין עבירה של נהיגה בשכרות, מהירות גבוה וכו' וזאת ללא גרימת נזק.

פסילה מנהלית לתקופה של 60 יום נקבעת לאחר מעורבות הנאשם בתאונת דרכים אשר הובילה לנזק ברכוש או באדם.

פסילה מנהלית לתקופה של 90 יום מוענקת במקרים בהם הנהג המואשם היה מעורב בתאונת דרכים בה נהרג אדם.

כאמור, על קצין המשטרה (בדרגת מפקח ומעלה), קיימת החובה להקשיב לטענותיו של הנאשם, ולנמק את החלטתו הסופית בנוגע לתקופת הפסילה המנהלית. כמו כן, רשאי הקצין לדחות את תאריך הפסילה למועד עתידי, או לחילופין, לבטל את תקופת הפסילה לאור טיעוניו של הנאשם.

בכל מקרה, ניתן להגיש לבית המשפט בקשה במסגרת הליך משפטי המכונה: "בקשה לביטול פסילה מנהלית". הליך זה מתקיים בבתי המשפט לתעבורה, ומאפשר לכל נהג מואשם לערער בנוגע לתקופת הפסילה המנהלית. בנוסף לביטול תקופת הפסילה, רשאי בית המשפט לקצר את הפסילה המנהלית או להשאירה בעיניה.

במידה והתביעה מעוניינת שהנאשם ייוותר בפסילה עד לתום ההליכים בעניינו עליה להגיש את הבקשה עם כתב האישום או במועד אחר לאחר הגשת כתב האישום, יצוין כי לאור הפסיקה- על בית המשפט לקצוב מעת לעת את תקופת הפסילה וזאת שמחלקת התביעות יקדמו את ההליכים והנאשם לא יישאר פסול ללא כל פיקוח מצד בית המשפט (כמובן שתמיד יש לזכור כי במצבים אלו הנהג לא נמצא אשם והזכות לחפותו עדין קיימת).

עורך דין תעבורה ילווה אתכם לאורך כל הדרך, בין אם מדובר במעמד השימוע, ובין אם מדובר בהגשת בקשה לביטול הפסילה המנהלית.

במידה והואשמתם בנהיגה בשכרות, צרו קשר ואנו נדאג להפנות אתכם לעורכי דין מנוסים ומתאימים לטיפול בעניינכם.

נשמח לדירוג